Czy Ajurweda naprawdę uzdrawia?

Ajurweda starohinduska koncepcja zdrowia narodziła się ponad 5 tysięcy lat temu. Choć nazywa się ją matką medycyny, to bardzo długo czekała na uznanie współczesnych medyków. Obecnie już nikt jej nie odmawia terapeutycznego wpływu na nasze zdrowie. Uważam jednak, że wiedzę na temat jej wpływu na kondycję naszego organizmu należy nieustannie propagować. To właśnie wiedza i świadomość są ważnymi filarami, na których opiera się moc ajurwedyjskiego uzdrowienia.

 

Jeśli tajemnicą zdrowia jest równowaga

Terapeutyczne oddziaływanie ajurwedy to efekt kilkutysięcznej praktyki, której kierunek wyznacza nieustannie pogłębiana wiedza o życiu. Właśnie w ten sposób tłumaczy się nazwę tej starohinduskiej koncepcji – wiedza o życiu. Według niej człowieka i jego zdrowie należy postrzegać holistycznie. Jesteśmy nierozerwalną całością współtworzoną przez ciało, umysł, zmysły i duszę. Ponadto nasze życie niemożliwe jest w oderwaniu od otoczenia, gdyż stanowimy część wszechświata, z którym powinniśmy koegzystować w harmonii.

Tajemnicą życia jest nieustanny przepływ energii. Jakiekolwiek zakłócenia w tym obiegu doprowadzają do zaburzenia równowagi, przyczyniając się do szeregu nieprawidłowości. Jedną z nich są dokuczające nam schorzenia. Ajurweda udziela oczywistej wskazówki: nie odzyskamy zdrowia, jeśli nie usuniemy przyczyny choroby. Jeśli to zaburzona równowaga jest przyczyną dolegliwości, to praktyka ajurwedy musi skupić się na jej przywróceniu.

Istnieje wiele przyczyn zakłócających prawidłowy przepływ energii. Mogą to być złe nawyki, uleganie zgubnym emocjom i gromadzenie ich, a przede wszystkim ignorowanie potrzeb ciała i ducha. Wymienione okoliczności osłabiają naszą kondycję psychiczną i fizyczną, czego skrajnym przejawem jest choroba. W odzyskaniu równowagi, a raczej w przywróceniu jej do poziomu, z jakim przyszliśmy na świat, ajurweda pomaga nam na różne sposoby. Powinniśmy uporządkować nasze zwyczaje dietetyczne, wprowadzić ćwiczenia fizyczne i duchowe oraz zaufać ziołolecznictwu. Cenną metodą pomagającą odzyskać poczucie ładu i harmonii tak ważnych w powrocie do zdrowia są regularnie wykonywane masaże ajurwedyjskie.

 

Masaż ajurwedyjski – uzdrawiający dotyk

Według ajurwedy masaż jest skutecznym sposobem na to, by nasz organizm odzyskał równowagę. Wykonywane podczas masażu ajurwedyjskiego sekwencje ruchów przywracają właściwą energię i pomagają w pozbyciu się nagromadzonych toksyn.

Przez ciało człowieka przepływają kanały energetyczne – nadi, a nimi krąży energia – prana. Kanały krzyżują się w siedmiu punktach – czakrach na ciele. Ich umiejscowienie zaczyna się od kości ogonowej, a kończy na czubku głowy. W czakrach energia jest odbierana i gromadzona, aby organizm mógł z niej czerpać moc. Masaż ajurwedyjski służy wzmocnieniu poziomu energii kumulowanej w czakrach, aby prawidłowo krążyła w całym ciele.

Sam masaż rozpoczyna się od masażu głowy i pleców. Następnie masowane są stopy, łydki, uda i plecy. Potem trzeba zająć się obydwoma bokami, po czym osoba masowana układana jest na plecach. Wtedy masuje się stopy, nogi, brzuch, klatkę piersiową, dłonie i ręce. Jako ostatnie będę wymasowane: ramiona, szyja, głowa i twarz.

Przed wykonaniem masażu określam typ doszy danej osoby. Tak ajurweda kategoryzuje typ energetyczny każdego z nas. Jest to ważne, gdyż w zależności od rodzaju doszy dobiera się rodzaj oleju wykorzystywanego do masażu oraz ustala siłę nacisku i przebieg masażu.

Po zakończonej sesji masażu ajurwedyjskiego będziemy odczuwać błogie wyciszenie i uspokojenie. Skóra stanie się sprężysta i ładnie zabarwiona – to efekt lepszego dotlenienia. Ważne jest też to, co będzie się działo wewnątrz organizmu. Pobudzone krążenie limfy i krwi ułatwi pozbycie się wszelkich toksyn, ale też dzięki dotlenieniu i dostarczeniu składników odżywczych usprawni pracę wszystkich narządów i układów. Ponadto prawidłowy obieg limfy doskonale stymuluje układ odpornościowy broniący nas przed chorobami.

Korzyści z masażu ajurwedyjskiego odniesie każda osoba. Polecam go osobom z problemami emocjonalnymi, żyjącym w przedłużającym się stresie oraz cierpiącym na nerwicę czy bezsenność. Również osoby, którym dokucza nieprawidłowa przemiana materii bądź choroby reumatyczne oraz trawienne powinny poznać zbawienny wpływ masażu ajurwedyjskiego. Poddawać się mu mogą małe dzieci i bardzo dojrzali dorośli.

Wróć
Jesteś tutaj: Strona główna